Ziraat Bankası Yem Kredisi(Başvuru Şartları 2019)

Ziraat Bankası Yem Kredisi(Başvuru Şartları 2019)
20 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 522 kez okundu.

Ziraat Bankası her yıl olduğu gibi 2019 yılında da hayvansal üretim kredileri adı altında çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımıza düşük faizli yem kredisi sağlamaktadır. Son yıllarda maliyetlerin artışıyla çiftçi para kazanamamakta ve birçok borcun altına girmektedir. Yetkililer 2019 ve 2020 yılında çiftçiye bazı konularda Ziraat Bankası aracılığı ile düşük faizli kredi desteği sağlamaktadır. Ortaya çıkan faiz farkı hazine tarafından karşılanmaktadır. Devlet yetkilileri son yıllarda tarımı teşvik etmek amacıyla böyle bir sistem ortaya koymuştur. Yazımızı okuduğunuzda yem kredisi ile ilgili bütün soruların yanıtını bulmuş olacaksınız.

Yem Kredisi Nedir?

Hayvancılıkla uğraşan veya yeni başlayacak olanlar için devlet tarafından verilen kredi desteğidir. Bu krediden faydalanmak için öncelikle hayvancılıkla uğraştığınızı kanıtlamanız gerekir. Geçen sene yayınlanan resmi gazetede tarımla uğraşan gerçek ve tüzel kişiler için birçok alanda destek amacıyla düşük faizli kredi kullandırıldı. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında yapılan protokol anlaşmasına göre bu uygulama 2019 ve 2020 yılında da devam edecek. Ziraat Bankası yıllık % 7 faiz oranıyla yem kredisi vermektedir. Kredi faizlerinin % 20’ lerin üzerinde olduğu düşünülürse bu çok düşük bir orandır. Bu kredileri çiftçiye ödeme kolaylığı açısından 6 ay (180 gün) vade imkânı tanımaktadır.

Devlet Destekli Yem Kredisi

Ziraat Bankası Yem Kredisi Özellikleri

 • Kredi, çiftçilere % 7 faiz oranları ile verilecektir
 • Kredi ödemesi, isteğe bağlı olarak 180 gün (6ay) vade imkânı tanınacaktır.
 • Kredi başvuruları banka şubeleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne yapılacaktır.
 • Çiftçilerimizin ÇKS ( Çiftçi Kayıt Sistemi ) kayıtlarının olması gerekmektedir.
 • Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi olan çiftçilerimize kredi verileceğinden dolayı Kooperatif üyeliğinizi tamamlamanız gerekmektedir.

Yem Kredisi Başvuru Belgeleri

Bankaya giderken hazırlamanız gereken evraklar aşağıdaki gibidir. Fakat yöreden yöreye ek evraklarda istenmektedir.

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, vb.)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Yem kredisi alabilmenin en kolay yolu ipotek göstermektir. Taşınmaz bir malı teminat göstererek çok rahat yem kredisi alabilirsiniz. Bazı çiftçiler hayvanlarını ipotek göstermektedir. Bu durumda banka, hayvanların telef olması durumunda zarara uğramamak için sigorta yapacaktır. Buda size ek bir maliyet getirir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Yem Çeşitleri

Yem Kredisi Başvuru Merkezleri

Yem kredisi almak için Şekerbank, Akbank, Denizbank gibi bankalara da başvuru yapabilirsiniz. Fakat Ziraat Bankası devlet destekli düşük faizli kredi verdiği için en uygun şartları burada bulacaksınız. Belgelerinizi tamamladıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki bir Ziraat Bankası şubesine veya Tarım Kredi Kooperatifleri şubesine giderek evraklarınızı teslim edin. Bir hafta içinde kredinin onaylanıp onaylanmadığı size bildirilecektir. Bu süre içinde siz ziraat bankası 444 00 00 numaralı çağrı merkezini arayıp sonucu daha erken öğrenebilirsiniz.

Yem kredileri faiz hesaplamaları ile ilgili internette bilgi bulunmamaktadır. Gerçek değerleri banka şubesine giderek daha detaylı öğrenebilirsiniz. Eğer bir tarım kredi kooperatifine üye değilseniz üyelik şartlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne Üyelik Şartları

Tarımsal ürünlerle ilgili kredilerden faydalanmak istiyorsanız mutlaka tarım kredi kooperatifine üye olmalısınız. Üye olmak için;

 • Türk vatandaşı olan
 • Kooperatif bölgesinde en az 1 yıldır ikamet eden
 • Medeni ve kanuni haklarından yasaklı olmayan ve bu hakları kullanma ehliyetine sahip olan
 • Farklı bir kooperatif üyesi olmayan
 • Başvuru için yazılı bir dilekçe vermiş ve kooperatifin ödev olarak saydığı faaliyetleri gerçekleştireceğine dair sözleşmeyi kabul etmiş olan
 • Ortaklık için ödemeyi taahhüt ettiği paranın çeyreğini ödemiş olan
 • Kooperatif faaliyetlerine uyarak, ticaret ya da maddi kazanç elde etmek için komisyonculuk yapmayan

kişiler kooperatif ortaklığına kabul edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git