Yumurta Kafe Açmak (Yeni İş Fikirleri)

Yumurta Kafe Açmak (Yeni İş Fikirleri)
26 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 823 kez okundu.

Yumurta anne sütünden sonra vitamin bakımından en zengin gıda maddesidir. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi her öğünde tükettiğimiz yumurtayı para kazanmak için kullanmak en ilginç fikirlerden biri. Dünyada birçok örneği olan yumurta kafe Türkiye’ de sadece İstanbul’ da bir girişimci tarafından açılmıştır. Yani hiçbir büyükşehirde yumurta kafe yok. Yeni ve orijinal iş fikri arayan ve kendi işimin patronu olsam, ama çokta para yatırmasam diyenler için çok güzel bir iş fırsatı. Yazımızın devamında neden yumurta kafe? Yumurta kafe nasıl açılır ve kaç paraya mal olur? Ne kadar kazandırır, KOSGEB kredi desteği veriyor mu? Gibi soruların cevaplarını bulacağınız lezzetli bir makale okuyacaksınız.

Neden Yumurta Kafe

Türkiye’ de ve Dünyada hiçbir zaman bitmeyecek kıyamete kadar para kazandıracak olan sektör gıda sektörüdür. Ülke ne kadar ekonomik krizde de olsa, yemeden içmeden duramaz. İnsanlar yılda bir elbise alabilir, işlerine giderken arabaya binmeden otobüsle veya bisiklete binebilir. Ama insanoğlu aç yaşayamaz. Yumurta, tüm besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip olması nedeniyle Osmanlı mutfağından günümüze kadar Türk kültürünün değişmez bir parçasıdır. Sadece kahvaltıda değil her öğünde yenilen ve sevilen bir gıda türüdür. Hem ucuz olması hem de hazırlanışı kolay olması ve çok tüketilmesi nedeniyle yumurta kafe açarak çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Yumurtayla kaç çeşit yemek yapılır? Diye düşünebilirsiniz. Bu sizin hayal gücünüze bağlı ama dünyadaki ve Türkiye’deki örneklerini incelediğinizde 40-50 çeşit yemek hazırlanabildiğini göreceksiniz. Örneğin; en başta melemen, sucuklu, kaşarlı, sosisli, salamlı, taze soğanlı omlet, zeytinli, mısırlı, jambonlu, kıymalı, pazılı, ısırgan otlu gibi birçok farklı çeşit hazırlanabilir. Şimdiden ağzınızın sulandığını görür gibiyim.

Yumurta Kafe İç Mekan Dizaynı

Yumurta Kafe Nasıl Açılır

Bu iş için öncelikle iyi bir usta gereklidir. Yumurtayı kırdım, yanına da peynir, zeytin koydum mu bu iş tamamdır, diye bakarsanız bu iş yürümez. Gezen tavuk, köy veya çiftlik yumurtası gibi kaliteli ve lezzetli yumurta bulacağınız bir firma ile anlaşmalısınız. İşyerini açacağınız yerin konumu çok önemlidir. Öğrencilerin veya işyerlerinin yoğun olduğu yerler her zaman para kazandırır. Bunları tamamladığınızda her işyeri için resmi işlemleri tamamlamanız gerekli. Şu anda Türkiye’ de yumurta kafe adı altında bir tane isim hakkı vardır o da İstanbul merkezli ‘yumurta sarayı’. İster bu firma ile bayilik sözleşmesi yaparsınız, isterseniz kendiniz yeni orijinal bir isim ile açabilirsiniz. Benden size birkaç isim önerisi; yumurta dünyası veya yumurta evi gibi isimler kullanabilirsiniz. Hatta belli bir süre sonra kendi konseptinizi oluşturup sizde yeni bayilikler verebilirsiniz. Çünkü yumurta kafe daha yeni gelişmekte olan bir iş kolu.

Kaç Paraya Mal Olur, Ne Kadar Kazandırır?

Eğer bayilik şeklinde düşünüyorsanız yumurta kafenin bayiliğini veren firmalarla irtibata geçerek bu iş girişiminde bulunabilirsiniz. Bayilik veren firma şartlarına bakıldığında, isim hakkı bedeli olarak 6 bin dolar, 4 metrekare alan için konsept masa sandalye, gibi ana servis ekipmanlarına yaklaşık 3500 TL ve bunun dışında aylık 100 dolar katılım bedeli isteniyor. 4 metrekare yer için dükkân masrafları ve mekân masrafı her ne kadar yerine ve dekorasyona göre değişse de toplamda 60-70 bin TL bir sermaye ile yumurta kafe açmak ya da bayilik almak mümkün gibi duruyor. Ama siz bayilik almadan bütün bu işleri kendim yapmak istiyorum derseniz yarı fiyatına halledebilirsiniz. Gelelim şimdi kaç para kazanırım, yatırdığım parayı ne kadar zamanda geri alırım sorusuna? Yumurta menülerinin porsiyon fiyatlarının 8-10 TL den başladığını ve maliyetinin 2-3 TL arası olduğunu düşünürsek, karlılık oranı ve geri dönümü kısa vadede olacak bir iş fırsatı gibi gözüküyor. Tabi bu fiyatlar ortalama alınarak Türkiye’de ve dünyadaki yumurta kafe açanların diliyle verilen fiyatlardır. Menü fiyatları da içeriğine, yanında servis edilenlere göre değişiklik göstermektedir. İlk dönemin, müşterinin ayağının alıştığı dönem olduğunu düşünürsek günlük 30 porsiyon sattığınızda ve porsiyon başına 7-8 TL kar ettiğinizi düşünürsek 5-6 ayda paranızı amorti edebilirsiniz gibi duruyor. Satışların daha iyi olması durumunda paranızı çok daha erken geri döndürmüş olursunuz.

KOSGEB Kredi Veriyor Mu?

Şimdiye kadar KOSGEB kredisiyle yumurta kafe açan duyulmadı. Ama girişimde bulunacak kişi bir bayan ise bu krediyi çok rahatlıkla alır. zaten kafenin kuruluşu çokta maliyetli değil. 20-30 bin sizin paranız olsa herhangi bir bankadan 10-20 bin siz kredi çekseniz böyle bir işletme açabilirsiniz. Yeni iş planlarınız varsa bu şekilde düşük bütçeli, orijinal, kimse tarafından yapılmamış işlere yönelmek en mantıklı yollardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git