Swift Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl İşlem Yapılır?

Swift Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl İşlem Yapılır?
25 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 429 kez okundu.

Son yıllarda günlük yaşantımızda dolar ile yapılan işlemlerin artışı bizi swift kavramıyla tanıştırmıştır. Peki, swift ve swift kodu nedir? Hangi işlemler yapılır? Bu yazımızda sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve bu kavramları açıkladık.

Swift Kodu Nedir?

Swift; Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ ın ( Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği ) kısaltılmış adıdır. Swift sistemi 1973 yılında kuruldu ve 1977 yılında aktif olarak çalışmaya başladı. Bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerinin gerçekleşmesini sağlamak için swift kodu kullanılır. Dünya üzerinde herhangi bir bankaya döviz göndermek veya bankadan döviz almak istediğimizde bu kodu kullanırız. 11 haneden ve tamamen büyük harflerden oluşur.  Tüm dünyada bankaların swift kodları standarttır. Örnek verecek olursak TGBATRIS—

  • İlk dört hane banka adı ( Türkiye Garanti Bankası )
  • Sonraki iki hane ülke adı ( Türkiye )
  • Sonraki iki hane yerel kod
  • Son üç hane ise şube kodunu vermektedir.

Swift Kodu İle Para Nasıl Gönderilir?

Öncelikle bir döviz hesabınız ve swift ücreti kesilecek TL hesabınızın olması gerekir. Transfer yapılacak bankanın swift kodunu bankanızdan öğrenebilirsiniz. İşleminizi internet üzerinden yapıyorsanız ekranda bankanın swift kodu bilgileri çıkacaktır, eğer yoksa banka şubesine gitmeli ya da bankanın müşteri hizmetlerinden öğrenmelisiniz. Giriş işlemlerini saat 17:00’ dan önce yaparsanız transfer işlemi iki gün içinde gerçekleşir. Eğer 17:00’ dan sonra yaparsanız para üç günde transfer olur.

Bir önceki yazımız olan ATM’ den Yatırdığım Para Hesabımda Görünmüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git