PTT Bankacılık İşlemleri

PTT Bankacılık İşlemleri
17 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 518 kez okundu.

PTT hizmetlerinin sadece para yatırma, para çekme, fatura ödeme gibi kısıtlı işlemler yaptığını bilmekteyiz. PTT Bankacılık İşlemleri yazımızı okuduğunuzda aslında para yatırmadan borsa işlemlerine kadar birçok hizmet ağının olduğunu ve bu hizmetlerin ücretsiz veya çok daha ucuza yapıldığını göreceksiniz. 6 başlık altında inceleyeceğimiz PTT işlemlerinin hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını öğreneceksiniz.

Kredi Kartı Ödemeleri

Kredi kartı ödemelerinizi hiçbir ücret ödemeden faturalarınızla birlikte PTT şubelerinden yatırabilirsiniz. Bazı bankaların ekstrelerinde (hesap özeti) PTT işlem ücreti yazsa bile bu sizin bankanız ile ilgilidir. Ödeme yaparken ad, soyad,16 haneli kredi kartı numaranızı ve ne kadar para yatıracağınızı yetkililere söylediğinizde yatırdığınız para o günün akşamı hesabınıza geçiyor. PTT’ nin kredi kartı ödemelerinde anlaşmalı olduğu bankalar;

Akbank – Alternatif bank

Bank Pozitif – Burgan Bank

Denizbank – Fibabanka

Finansbank – Garanti Bankası

Halk Bankası – HSBC

Ingbank – İş Bankası

Kuveyt Türk – Odeabank

Şekerbank – ICBC Turkey Bank

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Türkiye Finans Katılım Bankası

Vakıfbank – Yapı Kredi Bankası

Olmak üzere size kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca posta çeki hesabınız varsa İnteraktif Posta Çeki Hesabı (İPÇ) sisteminden ve Pttmatiklerden de kredi kartı ödemelerinizi, EFT ve havale işlemlerinizi yapabilirsiniz. Posta çeki hesabı açtırmak çok kolay. Herhangi bir PTT şubesine gidip kimliğinizi veriyorsunuz. Türk lirası, Dolar ve Euro hesabı açabilirsiniz. Bir kereye mahsus hesap kapandığında size ödenmek üzere 5 TL, 1 USD veya 1 EURO verdiğinizde hesabınız açılıyor.

Nakit Para Yatırma Ve Para Çekme İşlemleri

ParaPosta sistemiyle PTT’ nin anlaşmalı bankalardaki hesabınızdan nakit para çekebilir veya başkasının hesabına para yatırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kimliğiniz ve hesap numarası bilgileriyle PTT şubesine gidebilir ya da internet üzerinden gönderebilirsiniz. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalar;

Citibank(Kurumsal Nakit Yatırma), Akbank (sadece MNG kargo bayileri),Aktifbank, Yapı ve Kredi Bankası, Burgan Bank, HSBC (sadece UPS Kargo bayileri), Turkishbank (ön ödemeli kart), Türkiye Finans Katılım Bankası adına TL cinsinden; Citibank, Aktifbank, Garanti Bankası ve BurganBank adına USD ve EURO cinsinden hesaba nakit yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Aynı zamanda posta çeki hesabı olan kişiler bu anlaşmalı bankalara nakit para yatırabilirler. PTT bu işlemlerden ücret almaktadır.

Şubelerden bankalara para göndermek için alınan ücret

Para Gönderim İşlem Ücreti

İnternet yoluyla bankalara para göndermek için alınan ücret

Para Gönderim İşlem Ücreti

PTT ayrıca UPT Aktifbank (ucuz para transferi) adı altında yurt içine ve yurt dışına para transferi hizmeti vermektedir.

UPT Para Gönderim Ücretleri
UPT Para Çekme Ücretleri

Kredi Ödeme İşlemleri

Bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerinizin yanı sıra PTT ile anlaşmalı bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerinize ait bireysel kredi taksitlerinin geri ödemesini PTT aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kapsamda Aktifbank, Alternatifbank, Bank Pozitif, Burgan Bank, Denizbank, Fibabanka, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk, Nurol Bank, Odeabank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Vakıfbank bankalarından almış olduğunuz kredilerin geri ödemelerini PTT aracılığıyla yapabilirsiniz. Kredi ödeme işlemlerini tablolarda verdiğimiz fiyatlar üzerinden yapabilirsiniz.

Emekli Kredi Ödemeleri

PTT’ nin anlaşmalı bankalarından ihtiyaç kredisi çeken emeklilerin aylık taksitleri PTT şubelerinden ödenmektedir. Emekli ihtiyaç kredileri için Emeklilere Kredi Veren PTT Anlaşmalı Bankalar 2019 yazımızı okuyabilirsiniz.

Aracılık İşlemleri

PTT, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören Gedik Yatırım Menkul değerler A.Ş, GCM Menkul Kıymetler A.Ş ve İnvest-Az Yatırım Menkul Değerleri A.Ş şirketlerinin evraklarının basımı, imzalanması, taranıp kontrolü ve evrakların Şirket adresine gönderimine aracılık etmektedir. Bu işlemleri yapabilmeniz için öncelikle posta çeki hesabı açmalısınız.

Döviz Alım-Satımı ( Efektif İşlemler )

PTT yurtiçinde ve yurtdışında (El Bab, Cerablus, Azez, Mare, Çobanbey) bazı merkezlerde döviz alım satım işlemi yapmaktadır.

Döviz alım işlemlerinde;

  • Ziraat Bankası “Efektif Alış” kurları üzerinden işlem yapılmaktadır.
  • % 2 komisyon alınmaktadır.
  • Belli bir sınırlama bulunmamakta, madeni yabancı para alınmamaktadır. Ancak ödemelerde madeni Türk Lirası verilmektedir.

Döviz alımında belli para birimlerinde işlem yapmaktadır.

Döviz Alış İşlemi Yapılan Para Cinsi

Döviz satış işlemlerinde;

Döviz Satış İşlemi Yapılan Para Cinsi
  • Şu an için sadece Dolar, Euro ve SAR cinsinden satış işlemleri yapılmaktadır.
  • Ziraat Bankası “Efektif Satış” kur bilgileri üzerinden işlem yapılmaktadır
  • % 2 komisyon alınmaktadır.
  • Belli bir sınır bulunmamakta olup, işlemler Euro cinsinden 5 ve katları, Dolar cinsinden ise herhangi bir alt limit olmadan gerçekleştirilmektedir.
  • Madeni para satışı gerçekleştirilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Altın Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git