Midye Satarak Para Kazanmak (Ayda 3000 TL KAZAN)

Midye Satarak Para Kazanmak (Ayda 3000 TL KAZAN)
5 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 437 kez okundu.

İşte size fırsat! Midye satarak para kazanmak istemez misiniz? Ülkemizde işsizlik problemi ve düşük maaşlar herkesi kara kara düşündürüyor. İnsan olarak hem daha çok kazanalım ama kendimize ve ailemize vakit ayıralım istiyoruz. Binlerce üniversite mezunu iş aramakta ama mezun olduğu bölüm ile ilgili iş bulamamakta ve yıllarca KPSS kurslarına gidip devlet kadrolarına girip çalışmak istemektedir. Bu arada yıllar geçmekte ve hayallerini gerçekleştirmek isteyenler hayatın acı gerçekleriyle yüz yüze kalmaktadır. En azından güzel bir iş bulana kadar para kazanmak isteyenlere alternatif bir iş önerimiz var. Çok az bir yatırımla kısa zamanda güzel paralar kazanabilirsiniz. Yazımızda midye satmak için neler gerekli, kaç para kazanırım? Hangi problemlerle karşılaşırım? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Belediyeden İzin Belgesi Şart Mı?

Belediyelerde farklılık gösterse de sorumlu olduğu belediye sınırları içinde satış yapmak isteyenler için bir yönerge hazırlamıştır. Sonuçta midye satmakta seyyar satıcılık grubuna girer. Ama bu işlemler size ek bir para yükü getirmektedir. Aslında izin almadan da midye satabilirsiniz. Midye satanlarla görüştüğümüzde neredeyse hiçbirinin böyle bir izni yok. Arada zabıtalarla problem yaşadıklarını söyleseler de güzellikle bu sorunların üstesinden geldiklerini belirttiler. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırmış. Bu kuralı unutmayın!

Midye Tezgâhı İçin Ne Kadar Sermaye Lazım

Bu iş için çok paraya gerek yok. Kendinize bir stant hazırlamanız veya orta ölçekli bir masa sizin işinizi görür. Biraz yeteneğiniz varsa bu masayı kendiniz bile yapabilirsiniz. Sonuçta üzerine midye, peçete limon koyacaksınız. Yorulduğunuzda oturacak bir tabure ve çöp torbası gerekir. Temel olarak başkada bir şeye ihtiyacınız yok. Gündüz de satmayı düşünüyorsanız, plaj şemsiyesi gibi bir şeye ihtiyacınız olabilir. Bunları hesapladığınızda 1-2 bin TL civarı bir para tutacaktır. Bunları temin ettiğinizde işe başlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili birçok midyeciyle görüştüm. Şimdi de edindiğim bilgileri sizinle paylaşacağım.

Midye tezgahı

Örnek tezgah modeli

Midye Satmak İçin Neler Yapmalıyım?

1.Ticaretin olmazsa olmazı güler yüz ve hoşgörüdür. Dükkânında bal satıp suratın sirke satıyorsa o balı satamazsınız. Bu işi yaparken utanmayın, sıkılmayın. Helalinden para kazanıyorsunuz.

2.Yukarıda biraz bahsettiğim gibi öncelikle masa, tabure peçete, tuzluk, birkaç baharat çeşidi, limon gibi malzemeleri hazırlamanız gerekir. Masada çeşit olması müşteri memnuniyeti sağlar. Hijyen önemlidir. Müşteriye midye açarken eldiven kullanmanız sizin için artı puandır.

3.Midye temin edecek yerlerle görüşmelisiniz. Her ilde birçok midye toptancısı bulunur. Önceden bu kişilerle görüşüp şartlarını öğrenin. Bu sektör öyle gelişti ki artık toptancılar midyeyi ayağınıza kadar getiriyor.

4.Satış yapacağınız yerleri iyi belirleyin. Özellikle iş çıkış saatleri, kafelerin barların olduğu yerleri tercih etmelisiniz. Bilindiği gibi midye akşam saatleri tercih edilen bir yiyecek.

5.Midye genellikle akşam saatleri ve gece vakti satılan bir yiyecek. Tezgahınızı akşam 19.00’ dan sonra açıp gece 12.00 gibi kapatabilirsiniz. Gündüz dinlenin veya başka bir işte çalışın. Konuştuğum midyeciler satışların % 80’ inin akşam saatlerinde olduğunu söyledi.

6.Zabıtalarla iyi geçinin. Onlarla tartışmayın. Gerekirse arada onlara da ikram edebilirsiniz. Sonuçta onlarda işlerini yapıyor. Yapıcı davranarak birçok problemi çözersiniz.

7.Havalar, kışın soğuk, yazın sıcak olur. Bunlara göğüs germeli sabırlı olmalısınız.

8.Geceleri alkollü mekânlardan çıkan sarhoşlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tiplerle fazla muhabbete girmeden gülümseyerek, pozitif davranarak çok daha fazla satış yapabilirsiniz. Biraz geniş tabiatlı olun kafanıza takmayın. Siz para kazanmaya bakın.

Midyeciler ne kadar kazanıyor

Midye Satarak Kaç Para Kazanırım?

Bu işe zengin olacağım diye başlamayın. Ek bir gelir gibi düşünün. Ama satışlarınız çok güzel olur, ileride işleri büyütebilirsiniz. Midyeleri küçük ve büyük olarak gruplandırıp satılmaktadır. Bunların fiyatları değişmektedir. Midye % 100 den fazla kazandıran bir üründür. Size maliyeti ortalama 25 kuruşa gelir. Sattığınız yere göre 50 kuruş ile 1 TL arasında satarsınız. Midye satıcılarının söylediğine göre günde iki kilo satış yapmak size 150 TL gibi bir para kazandırıyor. Yani günde 5 saat çalışıp 150 TL kazanmak iyi para. Hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Midye sıcak satış olduğundan cebinizde her zaman nakit para bulunuyor. Günümüz şartlarında hepimizin bir şekilde paraya ihtiyacı var. Herkes sevdiği meslekte çalışmıyor. Düşündüğünüz gibi bir iş bulana kadar ihtiyaçlarınızı temin edecek paraya midye satarak kavuşabilirsiniz. Biraz emek harcayarak ayda 3.000-4.000 TL para kazanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Nedir?? ( Kendi İşinizi Kurun ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git