Kredi ve Kredi Kartı Kara Liste Nedir?

Kredi ve Kredi Kartı Kara Liste Nedir?
19 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 366 kez okundu.

Gerek nakit ihtiyaçlarımız gerekse araba veya ev edinmek için hepimizin bankalara yolu düşmüş kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmışızdır. Fakat ödeme zorluğu çektiğimizde veya borcumuzu ödeyemediğimizde zorlu bir sürece gireriz. Bu zorlu süreçte kara liste diye adlandırdığımız durumla karşı karşıya kalırız. Peki, halk dilinde kredi kara liste diye adlandırdığımız şey nedir? Makalemizde kısaca kara liste ve bundan kurtulmanın yollarını inceleyeceğiz.

Kara Liste Nedir?

Bankacılık dilinde kara liste diye isimlendirme yoktur. Kara liste halk arasında kullanılan bir isimlendirmedir. Asıl adı kredi sicilidir. Kredi sicili bozuk olan şahıslar bankalardan faydalanamaz kredi çekemez kredi kartı kullanamaz. Kredi ve kredi kartı borçları uzun zamanda ödenmezse (en az 3 ay )banka yasal takip başlatır ve kara listeye girmiş olursunuz. Bunun neticesinde kredi siciliniz bozulur ve bundan sonraki süreçte bankalarla işlem yapmanız zorlaşır veya yapamazsınız.

Kara Listeden Kurtulmanın Yolları

Eğer kredi siciliniz bozulmuşsa yani kara listeye girmişseniz bu listeden nasıl çıkılır? Bunun bazı yolları var. Şimdi kara listeden kurtulmanın yollarını kısaca inceleyelim.

  1. Kredi sicil affı gelebilir. Hükümetler bazı zamanlarda çok sık olmasa da af çıkarabiliyorlar. Bu durum çok sık görülmese de af çıktığında yararlanılır ve siciliniz temizlenir.
  2. Diğer bir seçenekte borçların tamamını kapatmaktır. Bunun için borç kapatma kredisi veren bankalara başvurarak borcunuzun tamamını kapatabilirsiniz. Burada en önemli nokta borcun tamamının kapanmasıdır. Bir miktarını ödeyeyim kalanını zamanı gelince öderim şeklinde davranırsanız kara listeden çıkma sürenizi uzatmış olursunuz.

Yukarıdaki durumlardan faydalanıp borcunuzu kapattınız peki hemen kredi siciliniz temizlenir mi? Yani kara listeden çıkar mısınız? . Bu işlem o kadar kolay olmuyor. Borç kapandıktan 5 sene sonra siciliniz temizleniyor. Fakat siz bu süreçte bankalarla sağlıklı bir çalışma içine girerseniz, hesap açar hesabınızda para bulundurur, kredi veya kredi kartlarınızı zamanında ödeme yaparsanız çalıştığınız banka size daha rahat öncelik tanıyabilir.

Dikkatli Olun Kredi Sicilinizi Temiz Tutun

İnsan hayatında her zaman sürprizlerle karşılaşabilir. Beklenmedik bir zamanda acil paraya ihtiyaç olduğumuzda para bulabileceğimiz en yakın kuruluş bankalardır. Siz siz olun kredi sicilinizi temiz tutun. Çünkü kara listeye bir kere girdiğinizde listeden çıkmak çok zor olmakta ve sizin ticari işlemlerinizi kısıtlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan E Devlet Risk Raporu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git