Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri ( En Etkili 10 Yöntem )

Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri ( En Etkili 10 Yöntem )
3 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 357 kez okundu.

Acil paraya ihtiyacı olmayan neredeyse kimse yoktur. Bu durumda aklımıza gelen ilk şey bankalar oluyor. Bankalara başvuru yaptığınızda karşınıza gelen ilk kriter kredi notunuz olmaktadır. Bankalar, kredi vereceği kişilerin öncelikle kredi notuna bakmakta ve kredi notu düşük olan kişilerin başvurusunu ilk başta kabul etmeden olumsuz raporu vermektedir. Burada aklımıza hemen kredi notunu yükseltme taktikleri gelmektedir. Kredi notunuzu ne kadar çabuk yükseltirseniz finans kurumlarıyla ve bankalarla çalışma şansınız artar. Okuyacağınız yazıda kredi notu nedir, Kredi notu neden düşer ve kredi notumu nasıl yükseltirim? Sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Kredi Notu Nedir? Puan Aralıklarının Anlamı

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan 1-1990 sayıları arasında değişen bir puanlama sistemidir. Bankalarla çalışın ya da çalışmayın her Türk vatandaşının bir kredi puanı vardır. Yolunuz bankalara düştüğünde bu puan karşınıza çıkar. Kredi çekmek veya kredi kartı almak için başvuru yaptığınızda en önemli kriter haline gelir. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız e-devlet risk raporu nasıl öğrenilir yazımızı okuyup öğrenebilirsiniz. Kredi notları 0-1900 sayıları arasındadır. Bu puan sizin kredi geçmişiniz ile ilgili bilgi verir. Bankalarda bu puanlara bakarak size kredi verip vermeyeceğine karar verir.

KKB verilerine göre kredi notu risk tablosu

Yukarıdaki tabloda kredi notlarının anlamını verdik. Tabloya bakıldığında kredi notunuz iyi ve çok iyi seviyesinde ise korkacak bir şey yok demektir. Bankaların en çok zorlandığı tüketici grubu az riskli ve orta riskli gruplardır. Eğer bu grupların içindeyseniz korkmayın! Kredi notunuzu en kısa zamanda yükseltmenin yollarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Yükseltmenin En Etkili Yolları

1.Kredi notunuzu nelerin etkilediğini bilmelisiniz. Kredi Kayıt Bürosunun yayınladığı tabloyu incelediğinizde kredi notunu etkileyen beş önemli faktör olduğunu görüyoruz. Özellikle % 35’ lik oranlara sahip olan ‘kredili ürün ödeme alışkanlıkları’ ve ‘mevcut hesap ve borç durumu’ konuları çok önemli bir durum teşkil eder. Yani gecikmiş ödemeleriniz var ise veya kredi borçlarınız yüksek ise bankalar için riskli durumdasınız demektir.

2.Borçlarınızı zamanında ödeyin. Zamanında ödenmeyen her borç size olumsuz olarak dönecektir. Borcun tamamını kapatmak bile notunuzu yükseltmeye yetmeyebilir. Borcun hepsini ödeyemiyorsanız en azından borcun asgarisini yatırın. Kredi kayıt bürosu 30 gün içinde ödenmeyen borçları gecikmiş borç olarak kabul eder. Yani şöyle düşünmeyin; zaten ödeyemedim, bir dahaki ay ikisini beraber öderim. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Gerekirse borç bulun 30 günü geçirmeden ödeyin, sonra borcunuzu verirsiniz.

3.Kart limitlerinizi eşit olarak dağıtın. Diyelim ki birden çok kredi kartınız var ve bir tanesinin harcaması çok yüksek diğerleri düşük ya da hiç kullanmıyorsunuz. Yüksek borcu olan kredi kartınızın harcamalarını diğer kartlara eşit olarak dağıtın ve diğer kartlarınızı da kullanın. Kartın birinde çok borç olup diğerlerinde olmaması kredi notu bakımından olumsuz bir durumdur. Harcamalarınız toplam kartlarınızdaki limitlerin %30’ unu geçmesi. Diyelim ki 3 tane kartınız var ve bunların limitleri 1.000-2.000-3.000 TL olsun. Bu kartların toplam limiti 6.000 TL dir. O zaman sizin aylık kredi kartı harcamalarınız 1.800 TL civarında olmalı.

4.Hesaplarınızı kapatmayın. Birden çok bankada hesabınız olabilir ve bunları kullanmıyor olabilirsiniz. Ama kredi notu hesaplanırken eski hesap tarihleri işinize yarar. Kredi geçmişinizin ortalaması alındığı için eski hesaplar ortalamayı yükseltir. Hatta eski hesaplarınızla ufak işlemler yapın. Mesela otomatik ödeme talimatları verip aktif halde tutabilirsiniz.

5.Düşük limitli bir kredi kartı alın. Eğer ilk defa kredi kartı alacaksanız birkaç bankadan düşük limitli kredi kartı alın. Bu kartları düzenli kullanın ve ödemesini düzenli yapın. Yeni kredi kartı aldıysanız kredi geçmişiniz 3 ila 6 ay arasında oluşur. Kendinize güvenmiyorsanız kredi kartı limitlerini arttırmayın. Ödeyememe durumunda ileride çekeceğiniz kredilerde olumsuz yanıt alma ihtimaliniz yükselir.

6.Bankalara sürekli kredi başvurusu yapmayın. Kredi notunuzu düşüren en önemli etkenlerden biri de aynı gün içinde veya çok kısa aralıklarla kredi başvurusu yapmak. Birkaç bankaya başvuru yapmış ve olumsuz sonuç almışsanız, aynı gün içinde kesinlikle bir daha başvuru yapmayın. Bu, kredi notunuzun çok çabuk düşmesine sebep olacaktır. Not düşürmek kolay fakat yükseltmek zordur. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

7.E-vadeli mevduat hesabı açın. İnternet bankacılığı kullanmak hem zaman kazandırır hem de kredi notunuzun yükselmesine fayda sağlar. Hesabınız üzerinden döviz alıp satın, otomatik ödeme talimatı verin, başka hesaplara para aktarma işlemleri yapın. Önemli olan hesabınızı aktif kullanmanızdır.

8.Harcamalarınızı banka kartı ile yapın. Eğer kredi kartınız yok ise tüm harcamalarınızı banka kartı ile yapın. Bu durum hesaplarınızın sürekli aktif görünmesini sağlayacaktır.

9.Yasal tabibe düşmüşseniz borçlarınızı kapatın. Eğer icralık veya avukatlık olmuşsanız borçlarınızı bir an önce kapatın. Borçlarınızı kapattıktan sonra bir kredi kartı alın. Eğer kredi kartı alamıyorsanız bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz.

10.Kredi notunuzu kontrol edin. Kredi notları aylık olarak düzenlenmektedir. Her ay kredi notunuzu kontrol edin. 3-6 ay arasında notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notu neden önemlidir.

Anlattığımız taktikleri uygularsanız kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olduğunu göreceksiniz. Fakat sabırlı olmanız gerekmektedir. Kredi notu yükseltmek kolay bir işlem değildir. Ama sonuçları sizi mutlu edecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Kara Liste Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git