Kefillikte Eş Rızası Şartı

Kefillikte Eş Rızası Şartı
26 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 388 kez okundu.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi ‘kefillikte eş rızası şartı olmak zorunda’ diyerek emsal bir karar vermiştir. Toplum olarak en önemli özelliklerimizden biri hayır diyememek. Yakın bir arkadaşımız veya akrabamız bizden yardım istediğinde hayır diyemiyoruz. Doğal olarak en yakınlarımız bizden bankaya kefil olmakla ilgili bir talepte bulunduğunda çok zor durumda kalıyoruz. Kefillik kağıt üzerinde çok basit görülse de yükümlülükleri çok ağırdır. Kefil olduğumuz kişi bu paraları ödeyemediğinde bütün yük kefil olan kişiye düşmektedir. Bu durum özellikle evli olan kişilerde çok daha büyük problemlere yol açmaktadır hatta boşanmaya kadar gitmektedir. Türk Borçlar Kanununa göre kefalette kesinlikle eş rızası aranmaktadır. Eşin rızası olmadan yapılan kefalet sözleşmesi tamamen geçersizdir.

Kefalet Sözleşmesine İlişkin Özellikler

Kefalet sözleşmesinin geçerli olabilmesi için eşin rızası için kanunun aranan şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Türk medeni kanununa göre evli olmak gerekir.
 2. Eşler arasındaki mal rejiminin bir önemi yoktur.
 3. Kefil olacak kişinin erkek yada kadın olmasının bir önemi yoktur. Kanuna göre cinsiyet ayrıma yoktur.
 4. Kefaletin bütün türleri için eş rızası şarttır.
 5. Kefalet sözleşmesinin zamanı çok karmaşık bir konudur. Yani kişi kefil olurken bekar daha sonra evlenmiş olabilir veya kefalet sözleşmesinden sonra boşanma gerçekleşmiş olabilir. Bu konuyla ilgili bir uzman desteği alınması sizlerin yararına olur. Kanunlar bu konuyu çok ayrıntılı incelemiştir.
 6. Rızanın verilmesi mutlaka yazılı olmalıdır ve imzalanmalıdır, sözlü rıza geçerli değildir. İmzalandıktan sonra noter onayına gerek yoktur.
 7. Rızası alınan eş yanılma, aldatılma veya korkutma gibi durumlarda rıza alınmışsa yasal süre içinde vazgeçebilir ve kefalet sözleşmesi geçersiz olur.
 8. Kurulmuş bir kefalet sözleşmesinde sonra yapılacak değişikliklerde de eşin rızası aranmaktadır.

Eş Rızası Aranmayacak Durumlar

Eş rızası aranacak hükümler ticari hayatta bazı problemler getirmiş ve bazı durumlar istisna tutulmuştur. Bazı durumlarda eşin rızası aranmayacak. Peki, bu durumlar nelerdir.

 1. Ticaret siciline kayıtlı ticari işletme sahibinin işletmesi ile ilgili,
 2. Ticaret Şirketi ortağı veya yöneticisinin şirketle ilgili,
 3. Meslek siciline kayıtlı esnaf ve sanatkarın mesleki faaliyeti ile ilgili,
 4. 5570 sayılı Kamu Sermayeli Bankalar Tarafından Yürütülen Faiz Destekli Kredi Kullandırılmasına Dair Kanun kapsamında kullanılacak kredilerle ilgili,
 5. tarım kredi, tarım satış ve esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredilerle ilgili,

verilecek kefaletlerde eşin rızası aranmayacak.

Kefalet sözleşmesi yapacak eşler öncelikle bir uzmana danışmalı. Kanun kefalet sözleşmelerinde aile bütünlüğünü koruyacak tedbirler almıştır. Türk Borçlar Kanununu iyice inceleyerek detayları öğrenebilirsiniz. Daha sonra karşılaşacağınız olumsuz durumlara önceden tedbir alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dolar 10 TL Olursa Ne Olur? Dolar Ne Zaman 10 TL’yi Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git