İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma

İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma
15 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 479 kez okundu.

Birçok kişi nakit paraya ihtiyaç duyduğunda bankalara gider ve ihtiyaç kredisi kullanır. Peki, bu kredileri geri ödemede zorluk çeker ya da ödeyemezsek ne olur. BBDK’ nın onaylaması ile kredi ve kredi kartı borçlarını ödemekte zorlananlar için yapılandırma kredisi 60 aya kadar uzatıldı. Yazımızda yeniden yapılandırmadan kimler yararlanacak, hangi kuruma başvuru yapılacak, başvuru esnasında nelere dikkat etmeli? gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Yeniden Yapılandırmadan Kimler Faydalanacak

2019 yılının Şubat ayında resmi gazetede yayımlanan kanun değişikliğinin ardından ihtiyaç kredisi taksitlerini ödemekte zorluk çeken kişiler ile ilgili yapılandırma müjdesi resmiyet kazandı. Yeni düzenlemeyle yapılandırma kredileri istenildiği takdirde 60 aya kadar uzatılabilecek. Bu yapılandırmadan, 10 Ocak 2019 tarihinden önce çekilen kredilerin anapara veya faizini zamanında ödeyemeyen kişiler yararlanacak. Bu kanun, kredilerini düzenli ödeyenleri kapsamamaktadır. Avukata düşmüş veya icralık olmuş kredi ve kredi borçları için geçerli değildir.

BBDK Yönetmelik Değişikliği

Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle ihtiyaç kredisini aldığınız bankayla görüşmektir. Çünkü daha önce çalıştığınız için size farklı seçenekler ve kolaylıklar sunabilir. Fakat bankalar yapılandırma yapmak zorunda değildir. Yapılandırma sürecinde diğer bankaları veya kredi veren kuruluşları araştırmanız sizin yararınıza olabilir. Örneğin başka bir bankadan daha düşük faizli kredi bulabilir veya kredinizin vade süresini uzatabilirsiniz. Özellikle esnafsanız esnaf kredi kooperatifine başvurabilirsiniz. Yeni düzenlenen kanunda, kredi kartları ve ihtiyaç kredileri yapılandırmalarında süre sınırı belirtilmemiştir. Fakat elinizi çabuk tutmakta fayda var. Eğer böyle bir durumda iseniz vakit kaybetmeden bankalarla görüşmeye başlayın.

Yapılandırma Kredisinde Nelere Dikkat Etmeliyim

Yapılandırma kredisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları sizler için sıraladık;

  • Zaten mevcut olan kredinizi ödemekte zorluk çektiğinizden tekrar aynı şartlarda bir yapılandırma sizi zorlayabilir. Burada önemli olan size en düşük faizi ve en uzun vadeyi sunan bankaları araştırmanızdır.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda bazen bankaların faiz oranları düşük olabilir fakat dosya masrafları yüksektir. Bu durumda, karlı gözüken bir durum sizi zarara uğratabilir.
  • Başvuru ücreti adı altında bir ücret bulunmamaktadır. Bankalar böyle bir ücret talep etmeyecektir.
  • Herhangi bir borç sınırı yoktur. 1.000 liralık borç da 100 bin liralık borç da yapılandırılabilecek. Fakat bankalar bu krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğinizi sorgulayacaktır.
  • Bankalar sizlere 36-48-60 ay vadeler sunabilmektedir. Size un uygun vadeyi veren bankayı araştırıp bulmalısınız. Kanun düzenlemesine göre en fazla 60 ay vade yapabilirsiniz.

Yapılandırma sürecinde bankalar sizin kredi notunuzu tekrar değerlendirecektir. Eğer Findeks puanınızda bir düşüklük var ise yapılandırmada zorluk çekebilirsiniz. Bu süreci yeni bir kredi çekiyor gibi düşünün. Kredi notuyla ilgili daha detaylı bilgi için Findeks Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Borç Transfer (Borç Kapatma ) Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git