İcralık Banka Borcu Taksitlendirme

İcralık Banka Borcu Taksitlendirme
13 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 372 kez okundu.

Kullandığınız kredi ve kredi kartı borçlarınız belli bir süre (3 ay) ödenmediği takdirde bankanın avukatları devreye girer. Avukatlar borcunuzun ödenmesiyle ilgili sizinle anlaşma yoluna giderler. Fakat bu süreçte de ödeme yapmazsanız artık icralık olmuşsunuz demektir. Bu borçtan kurtulmak için icralık kredi borcu taksitlendirme yollarını araştırırsınız. Bu makaleyi okuduğunuzda avukatlık borçları taksitlendirme, icralık sürecinde yapmanız gerekenler, varlık fonuna devredilen borçların durumu gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Avukata Düşen Borçları Yapılandırma

Kredi veya kredi kartı borçlarınızı ödeyemediğiniz takdirde bankaların avukatları devreye girerek sizinle telefonla iletişim kurarlar. Borcunuzun ödenmesiyle ilgili bir tarih vermenizi isterler. Müşteriler genellikle zaman kazanmak açısından veya bir yerden para bulabilirim umuduyla borcun yapılandırılması için bir tarih verirler. Fakat bu süre içinde de borç ödenmezse avukat yasal icra süreci başlatır. Avukat öncelikle sizin hakkınızda bir dosya hazırlar ve bu dosyayı icra müdürlüğüne gönderir. Size icra müdürlüğünden borcunuzu ödemenizle ilgili bir posta gelecektir. Bu mektubu aldıktan 7 gün içerisinde borca itiraz etme hakkınız var. Bu süreyi kaçırırsanız borcu kabul etmiş oluyorsunuz. Bazen evde olunmayabilir, bu durumda icradan gelen mektup bağlı bulunduğunuz muhtarlığa bırakılır. Muhtar size haber vermediği sürece bu durumdan haberiniz olmayabilir. Ama yasal olarak bu bir mazeret değildir. Yani size de verilse muhtara da verilse yasal süreç başlamıştır.

Bankaların Yıllara Göre Takipteki Alacakları

Bundan sonra hangi durumlar karşınıza çıkabilir;

  • Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız, borcunuzun ödenmesi için SGK’ ya maaşınızın 4’ te 1’ ine ( % 25 ) kesinti yapılması istenir. Bazen birçok bankaya borcu olan kişiler olmaktadır. Yani her banka için ayrı ayrı mı? Para kesilecek sorusu akıllara gelmektedir. Hayır, böyle bir durum yoktur. Önce hangi banka işlem başlattıysa o bankanın borcu biter sonra diğer bankaların borcu ödenir. Fakat burada siz çok uzun zaman maaşınızı tam alamazsınız. En güzeli böyle bir duruma düşmemek için borç bulup ödeme yoluna gidilmesidir.
  • Sigortalı çalışmıyor ama üzerinize bir taşınmaz mal var ise, bu taşınmaz mal üzerine rehin konur. Rehin işleminden sonra bu malların hiçbirini yasal olarak satamazsınız. Bankalar borcunu bu mal varlıklarını satarak tahsil etme yoluna gidecektir.
  • Üzerinize kayıtlı bir malvarlığı veya maaş yoksa banka bu süreçte sizinle bir şekilde anlaşmak isteyecektir. Size taksitlendirme fırsatları sunacaktır. Kabul etmeniz durumunda bir taahhütname imzalatacaktır. Bu sözleşmeyi iyi okumalısınız. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra borcunuzu ödeyemezseniz, hapis cezasıyla karşı karşıya kalırsınız. Tabii, böyle bir belge imzalamazsanız banka size bir şey yapamıyor. Fakat borç silinmiyor ve 2-3 sene içinde varlık şirketlerine devir ediliyor. Yazımızın devamında sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borçlar

Banka sizden hiçbir şekilde parayı alamayacağını anladığında borçları varlık şirketlerine satmaktadır. 2018 yılı içinde yaklaşık 2 (iki) milyon kişinin banka borçları çeşitli şirketlere satılmıştır. Bundan sonraki süreçte muhatabınız artık banka değil bu şirketlerdir. Bu şirketler borçları alıp alamayacağını bilmediği için bu borçları daha düşük fiyata ihale yoluyla alır. Borcunuz böyle bir şirkete devredildi ise yetkililer sizi arayıp ödemeyle ilgili çözümler sunacaktır. Burada uyanık davranın. Çünkü bu şirketler sizin borcunuzu çok düşük bir fiyata satın aldı. Sizden ne koparırsa onlar için kardır. Bu konumda çok sıkı bir pazarlık yaparsanız borcunuzdan daha düşük rakamları taksitle ödeyip bu beladan kurtulursunuz. Varlık şirketleri bankanın sahip olduğu tüm yetkilere sahiptir. Maaşınız ya da malınıza icra takibi yaptırabilir. Bu noktada çok dikkatli olun. Bu kuruluşlara parayı ödememe bir durum söz konusu değil. Açık söyleyelim ölüm harici bu borçlardan kurtulamazsınız. En güzeli anlaşıp borcunuzu bitirin.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETİNE DÜŞEN BORÇ NE OLUR?

Varlık Şirketlerinde Zaman Aşımı Var Mı?

Artık yıllar geçti ve siz bu borcu ödeyemediniz. Zaten bu borçlar yüzünden yeterince mağdur oldunuz, hiçbir bankayla çalışamadınız. Bundan sonrada ödemek istemiyorsunuz. Aklınıza varlık şirketi borçları ne zaman silinir? Sorusu gelmektedir. Bu çok uzun bir süreç olsa da 10 yıl sonra bu borçlar silinir. Fakat bu süre içinde şirketlere hiçbir şekilde ödeme sözünde bulunmamanız gerekir. Yaklaşık 3 yıl banka süreci 10 yıl diğer süreçler düşünüldüğünde, bu insan hayatı için çok uzun bir süre olup, bu süre içinde hiçbir bankadan hiçbir şekilde ne kredi kartı ne kredi alamazsınız.

Umarım böyle bir sürece girmeden bir an önce borçlarınızı ödersiniz. Konuyla ilgili olarak Borç Transfer (Borç Kapatma ) Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Boşandıktan Sonra Kefillik Durumu (Mal Paylaşımı) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git