Findeks Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar?

Findeks Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar?
14 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 484 kez okundu.

Findeks Risk Raporu; son 5 yıl içindeki aktif veya kapanmış konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bilgilerinden oluşur. Tüm bu kullanılan ürünlere ilişkin bilgiler, bankalar tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne bildirilir ve Türkiye’nin dokuz bankasının (Halk Bankası,  Ziraat Bankası, Vakıf Bankası,  İş Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Ak Bank, Yapı Kredi) birleşerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek raporlanır. Rapordaki veriler, ülkemizde bulunan tüm banka, tüketici finansman, faktöring ve leasing şirketlerinin verilerinden oluşur.

Findeks Risk Raporunu Nasıl Elde Ederim

Findeks risk raporunuzu çeşitli internet sitelerinden ve birçok bankadan belli bir ücret karşılığı alabilirsiniz. Risk notunuzu 2019 yılının Mart ayından itibaren e-devlet sisteminden ayda sadece bir kez olmak üzere ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Rapor hazırlanırken bireysel krediler, kredi kartına, mevcut hesaplara, yatırımlara, yeni açılan kredilere, kredi kullanım yoğunluğuna bakılıyor.

Findeks Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu; Kişilerin kullanmış olduğu tüm banka ürünlerinin analizi sonucunda ortaya çıkan sayıdır. 1 ile 1900 arasında puanlama aralığı olan Findeks Kredi Notu, riskli, az riskli, iyi, çok iyi olarak 4’e ayrılıyor. Bankalar, kredi notu riskli görülenlere kredi vermekte tereddüt ediyorlar. Kredi notu 900’ün altında olanlar için kredi almak zorlaşıyor. Genel olarak kredi kullandırmak için 1200’ün üzerinde bir kredi notuna sahip olunması bekleniyor. Daha detaylı bilgi için Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Findeks risk raporu ve kredi notu arasında ufak farklılıklar olsa da mantık olarak aynı kapıya çıktığı için bankalar değerlendirmeye alırken her iki kriteri de göz önünde bulundurabiliyorlar.

Findeks Risk Raporunu Nasıl Kullanırım

Aldığınız Findeks risk raporu aslında finansal bir itibar göstergesidir. Raporda sizin tüm finans kuruluşlarıyla yaptığınız işlemler gözüktüğü için ticaret yaptığınız kişilere veya kurumlara bu raporu sunarak güven sağlamış olursunuz. Bu sadece sizinle sınırlı değil. Evinizi kiralayacağınız kişiden veya çek, senet karşılığında mal vereceğiniz müşterinizden risk raporunu isteyip gönül rahatlığıyla ürününüzü teslim edersiniz. Bu risk raporu sayesinde ticari ilişkilerinizi daha güvenli bir zemine oturtup gelecek planları yapabilirsiniz. Bir bankaya kredi talebinde bulunmadan önce alacağınız bu rapor sayesinde kredi notunuzu öğrenip başvurunuzun olumlu veya olumsuz olacağıyla ilgili fikir sahibi olursunuz. Eğer kredi notunuz düşükse başvuru yapmadan notunuzu yükseltirsiniz. Bilindiği üzere onaylanmayan kredi başvuruları kredi puanınızı düşürmektedir. Başka birinin risk puanını görebilir miyim? Sorusu akıllara gelebilir. Evet görebilirsiniz. Fakat risk raporunu görmek istediğiniz kişinin cep telefonuna bir mesaj gitmekte o kişi bu mesajı onayladığı takdirde sizde bu kişinin raporunu görebilirsiniz.

Risk Notu Nasıl Kullanılır

Risk raporları doğru kullanıldığında hayatın her alanında sizin faydanıza olacaktır. Ama asıl önemli olan sağlam bir kredi geçmişinizdir. Bunu sağladıktan sonra zaten hayatınız biraz daha kolaylaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri ( En Etkili 10 Yöntem ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git