Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2017  

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2017   
14 Mart 2017 tarihinde eklendi, 908 kez okundu.

 

Esnaf kefalet kredisine borcu olup da taksitlerini zamanında ödeyemeyen esnaflarımızın borçlarını ödeyebilmeleri için esnaf kefalet odaları onlara bazı yapılandırma fırsatları sunmaktadır. Esnaf kefalet kredisi yapılandırma 2017 başlıklı yazımızda, yapılandırma koşulları ile ilgili önemli bazı ayrıntılardan bahsedeceğiz. Esnaf kefalet kredisi yapılandırma ile ilgili daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyunuz.

Esnaflarımıza destek amaçlı olarak uzun yıllar önce kurulmuş olan esnaf kefalet kooperatifi şimdiye kadar binlerce esnafımıza çok uygun koşullarda kredi kullandırmıştır. Kredisine çeken esnaflarımız aylık ya da 3,6,12 aylık vadeler ile kredi taksitlerini ödemekte ve bu şekilde zorlanmadan borçlarını zamanında ödemektedirler.

Ama bazı durumlarda esnaflarımızın işleri iyi gitmediğinde  kefalete olan borçlar da aksayabilir. Esnaf kefalet odası her ne kadar esnafa destek olarak kurulmuş bir kooperatif olsa da yine de kendi içinde döngüsünü deva m ettirebilmek için vermiş olduğu kredilerin zamanında ödenmesini istemektedir. Bu konu ile ilgili krediler zamanında ödenmediğinde, aynı bankalar gibi kefalet odaları da gerekli yaptırımları uygulamaktadır.

Borçlarını ödeyemeyenler için kefalet odalarının uygulamış olduğu yapılandırmalar sayesinde birçok kişi borçlarını çok uygun vadeler ile yeniden yapılandırabilmektedir. Bu da esnaflarımızın ipotek gibi sorunlar ile karşılaşmamalarını sağlamaktadır.

Esnaf kefalet odaları kendilerine yapılandırma için başvuran esnafların borçlarını yeniden yapılandırmak için yeni kefiller isteyebilmektedir. Kefillerin kredilerinin bozuk olmaması oldukça önemlidir. Ayrıca kefilleri başka bankalarda çekmiş oldukları krediler nedeni ile kredi limitlerinin dolu olmaması gerekmektedir. Bu şartlara uyan kişiler içinde uygun kefiller istenebilecektir.

Diğer yandan yine yapılandırma için kefiller  dışında ayrıca ipotekler de istenebilmektedir. Yapılandırma yapmak isteyen kişinin sahip olmuş olduğu taşınmazlar teminat olarak ipotek altına alınabilirler. Bu da esnafın kabul etmesi durumunda gerçekleşebilir.

Yapılandırma işlemlerinin en ölçüde olacağı daha çok kefalet odalarının inisiyatifine bırakılmıştır. Bazı kefalet odaları kredi yapılandırmaya oldukça olumlu yaklaşırken, bazıları ise yapılandırma yaparken oldukça büyük zorluklar çıkarabilmektedir.

Esnaf kefalet borç yapılandırma  konuda hakkında sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ödenmemiş çek, senet cezaları nelerdir? başlıklı makalemizde borçumu ödemedim, çek ödemesi yapmadım ve senet ödemesi yapmadım hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git