Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? (2019)

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? (2019)
25 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 518 kez okundu.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi devlet 2019 yılında da esnafları mali olarak rahatlatmak için esnaf kefalet kredisi verecektir. Gerek işini büyütmek isteyen gerekse nakit ihtiyacı olan esnafların merakla beklediği krediyi alabilmek için Esnaf Ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifine üye olmak gerekir. Kooperatif aracılığıyla Halkbank’ tan çok uygun faizlerle 5 yıl vadeye kadar kredi verilmektedir. Halkbank dışındaki birçok bankada esnaflara kredi vermektedir, fakat faiz oranları yüksek olduğu için pek tercih edilmemektedir. Yazımızda Halkbank’ ın vermiş olduğu esnaf kredilerinin detaylarını bulacaksınız.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf kefalet kredisi: Büyük ve küçük ölçekli esnafı desteklemek için bağlı olduğu esnaf kredi kooperatifi tarafından verilen nakit desteğidir. 2019 yılı itibariyle kredi üst limiti 150 bin TL’ den 200 bin TL’ ye çıkarılmıştır. İşyeri ve araç filo alımları için limit 500 bin TL’ ye kadar çıkmaktadır. Faiz oranları ise 1 yıla kadar % 4, 1 yıldan fazla süreler için kredi türüne göre % 5 veya %7 olarak hesaplanacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifine üye olduğunuzda, bağlı bulunduğunuz kooperatife bir dilekçe yazıyorsunuz. Bu dilekçeyi yönetim kurulu inceliyor. Eğer uygun bulursa kooperatif Halk Bankasına gerekli bilgileri gönderir. Banka da kendi incelemesini yapar ve olumlu sonuçlanırsa sizden aşağıda sırayalayacağımız evrakları talep eder. Belgeler tamamlanınca istediğiniz krediye başvurup paranızı alabilirsiniz.

 1. Nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet )
 2. Vergi levhası fotokopisi (2 adet )
 3. Oda kayıt belgesi ( 2 adet )
 4. Esnaf sicil günlük tasdiknamesi ( 2 adet )
 5. Yeni üye olacak esnaf için (4 adet ) resim
 6. İkametgâh belgesi ( nüfus kayıt örneğiyle birlikte) (2 adet )
 7. Vergi dairesi mükellefiyet belgesi ( 2 adet )
 8. Yıllık ciro belgesi (2 adet)
 9. Soysal güvenlik bilgileri (BAĞ-KUR – SSK- İsteğe Bağlı)
 10. Şoför esnaflar için ticari araç ruhsat ( aslı ve fotokopi )

Bu krediyi limited (LTD) ve anonim şirket (A.Ş) yapısındaki kurumlar alamazlar. Kredinin amacı küçük ve orta ölçekli esnafı canlandırmaktır.

Halkbank Esnaf Kredi Türleri

Halkbank’ ın Esnaf ve Sanatkâra yönelik oluşturduğu ürünler 4 ana başlık altında toplanır;

ESKKK (Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi) Kefaletiyle Krediler;

İşletme kredisi adı altında verilen bir kredi türüdür.

Kredi özellikleri;

 • Kredi faizi oranı % 7 dir
 • 48 aya kadar vadeli (aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • Bağlı bulunan ESKKK’ nın risk grubuna göre kredi limiti 100 bin TL, 125 bin TL, 150 TL veya 200 bin TL’ dir.

ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler;

Halkbank sadece ESKKK Kefaletiyle değil, ESKKK Kefaleti olmaksızın da Hazine desteğiyle sunulan son derece cazip oranlı kredilerle de ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarınızın karşılanması amacıyla verilen kredi türüdür.

Kredi özellikleri;

 • 48 aya kadar vadeli (aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • İşletmenizin mevcut durumunun ve mali verilerinin değerlendirilmesine göre 100.000-TL ile 200.000TL arasında değişen limitli
Esnaf Kredilerinden Faydalanın

Sıfır (0) Faizli Esnaf Kredileri;

Halkbank bu kredi türünü üç ana başlık altında toplamıştır.

 1. 93 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9′ uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’ nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkârlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.
 • KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere, KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlarımız KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Bankamıza sunmaları durumunda 100 bin TL’ ye kadar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir. Hazine faiz destekli esnaf kredisi bulunanlar bu krediden faydalanamayacaktır.
 • 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıllık ustalık belgesi sahibi olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlar % 100 faiz indirim imkânı ile kredi kullanabilmektedir.

Esnaf Yatırım Kredileri;

Esnaf ve sanatkârlarımıza işyeri ve taşıt alımına yönelik ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik olarak 500 bin TL’ye kadar ESKKK kefaleti veya kefaleti olmaksızın kullanabilecekleri Yatırım Kredisi imkânı sunmaktadır.

İşyeri Edindirme Kredisi özellikleri;

 • İşyeri satın alımına yönelik olarak
 • 120 aya kadar vadeli (aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • Azami 500.000.-TL limitli

Taşıt Edindirme Kredisi özellikleri;

 • Ticari faaliyetlerde kullanılacak sıfır kilometre araç (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs.) alımlarına yönelik
 • 84 aya kadar vadeli (aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • Azami 500.000.-TL limitli (anahtar teslim fiyatının tamamına kadar)
HALKBANK ESNAF KREDİ HESAPLAMALARI

Kredilerin detaylarını öğrenmek için Halkbank şubelerine gidip yerinde bilgi almanız en doğrusu olacaktır. İnternette en çok araştırılan konuların biri de sıfır faizli kredi veren banka var mı? Hayır kesinlikle yok. Sadece devlet destekli bazı projelerde sıfır faiz vardır. Zaten yazılarımızı takip ettiğinizde bu konuları detaylarıyla açıklıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi (Devlet Destekli) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git