EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 878 kez okundu.

EFT, farklı isimlerde bankalar arasında yapılan para gönderi işleminin adıdır. Örneğin, Ziraat Bankası’ndan Garanti Bankası’na para gönderme işlemine EFT denir. Ama Ziraat Bankası’ndan diğer bir Ziraat Bankası şubesine para gönderilecekse buna havale denir. Havale ücretsiz ve aynı saniye içinde gerçekleşirken, EFT hem de daha uzun sürer hem de belli bir ücret karşılığında gerçekleşir. EFT, mesai saatlerinde yapılır, bu da; hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında denk gelmektedir. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemleri, ilk mesai saatine kadar bekletilir. Örneğin, cumartesi yapılan eft pazartesi sabah dokuzda hesaba geçer.

Mesai saatlerinde yapılan eft ise en geç yarım saat içinde ortalama ise 10 dakika içinde karşı tarafın hesabına geçer. Ama bu süreye rağmen hesaba geçmeyen EFT’lerde büyük ihtimal başka sorunlar ortaya çıkmış demektir. Bunlar arasında en çok karşılaşılan durumlar şunlardır.

  • IBAN numarasının hatalı yazılması
  • Alıcı isminin yanlış girilmesi ( Çoğu kez tek harf hatası bile eft’ye engel olur)

Mesai Saatleri Dışında EFT

Bankalar arası para transferinin kısa adı olan Eft ( Elektronik Fon Transferi) şeklinde açılımı yapılmaktadır. Her bankanın belirlemiş olduğu eft saatleri mevcuttur. Yapacağınız eft işlemi bankaların belirlemiş olduğu bu saatler arasında gerçekleşmektedir. Ancak merak edilen birkaç başka konu da mesai saatleri dışında, gece, hafta sonu ve resmi tatiller gibi zamanlarda eft işlemi yapılıp yapılamayacağıdır. Şimdi bahsettiğimiz bu zaman dilimlerinde eft yapılır mı bundan bahsedelim.

Hafta Sonu ve Gece Eft Yapmak

Hafta sonu, gece, mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde eft işlemi yapılamamaktadır. Eğer para transferimizin acil olması durumu varsa veya hemen karşı hesaba geçmesini istiyorsanız eft işlemini bankaların eft saatleri içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Genel olarak çoğu bankanın eft saatleri sabah saat 09.00 ile 17.00 arasıdır. Hafta içi bu saat aralıklarında yapılan eft işlemi bankaların yoğunluk durumlarını da dikkate alırsak ortalama 5 dakika ile 30 dakika arasında karşı hesaba para geçmektedir. Bazen bu süreyi de aşabilmektedir. Ancak 3-4 saati geçmesi durumunda banka müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek bilgi edininiz.

Bankalar Arası Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

Eft bankaların mesai saatlerinde yapıldığı takdirde diğer banka hesabına kısa bir sürede aktarılırken gece yapılan eft ertesi sabah mesai saatinin başlamasıyla, hafta sonu yapılan eft işlemi pazartesi sabah 9.00 gibi resmi tatil günlerinde yapılan eft işlemi ise ilk mesai gününün sabahında gerçekleşir. Eft havaleden farklı olarak eft saatlerinde yapılmaktadır. Havalede ise böyle bir zaman dilimi zorunluluğu yoktur.

EFT İşleminin Yapılma Aşamaları

Eft işlemi iki türlü yapılabilmektedir. Birincisi iban numarası ve alıcı adı soyadı ile yapılabilmektedir. İkincisi ise alıcı kişi banka şube kodu ile banka hesabı ve ad soyad ile yapılır. Eft işlemini banka Atm’lerinden, internet bankacılığı veya mobil bankacılık gibi yollardan kolaylıkla yapabilirsiniz.

2018 Yılına Ait Eft Ücretleri

Havale işlemi genellikle ücretsiz olurken Eft işlemlerinde belirli bir ücret talep edilmektedir. Eft ücreti bankadan bankaya değişmekle birlikte göndermek istediğiniz paranın miktarına göre de değişebilmektedir. Ortalama eft gönderi ücreti 5 TL’den başlamaktadır. Gönderi tutarına göre bu rakam tabi artmaktadır.  Göndereceğiniz para miktarı arttıkça eft ücreti de artmaktadır. Eğer yapacağınız eft işlemi yurt dışına yapılacak bir işlemse eft masrafları daha da artmaktadır.

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale aynı banka arası yapılan para transferinin adıdır. Aynı bankanın bir hesabından başka bir hesabına havale işlemini istediğiniz her zaman; gece, gündüz, hafta sonu, resmi tatil fark etmeden her zaman yapabilirsiniz ve para anında karşı tarafın hesabına geçer. Eft saatleri dışında acil para göndermek istediğiniz durumlarda aynı bankaya ait hesaplar üzerinden havale yoluyla istediğiniz zaman para gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git