E-Ticaret Nedir?? ( Kendi İşinizi Kurun )

E-Ticaret Nedir?? ( Kendi İşinizi Kurun )
2 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 398 kez okundu.

İçinde bulunduğumuz dijital çağ, ticaretle uğraşan birçok firmanın ticaret yapma şeklini değiştiriyor. Bunlardan bir tanesi de e-ticaret sistemidir. Ülkemizde fiziki mağazacılık maliyetlerinin yüksek olduğu düşünüldüğünde artık birçok gözde markalar da mağazacılığın yanında e-ticaret satışına yönelmişlerdir. Biraz ticaret ve organize yeteneği olan kişiler gerekli şartları yerine getirdiğinde az bir emekle çok güzel gelir ediyorlar. Ama her işte olduğu gibi oyunu e-ticaretin kurallarına göre oynamamız gerekir. Okuyacağınız bu yazıda e-ticaret nedir, şirket kurmak gerekli midir? E-ticaretin avantajları nelerdir? İş modelleri çeşitleri, gibi soruların cevaplarını alacaksınız.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret elektronik ortam üzerinden ürün pazarlama ve satış işlemidir. Elektronik ticaretin kısa adıdır. İnternet ortamında her türlü ürün satılabilir. İşletme giderlerinden kurtulmak için e-ticaret en uygun yöntemlerden biridir. Özellikle orta ve küçük işletmeler (KOBİ) için güzel bir kazanç kapısıdır. Peki, ülkemizde ne tür e-ticaret yapılmaktadır, şimdi kısaca bu konuya değinelim.

E-Ticaret Çeşitleri

Şirketler Arası (B2B- Business to Business): İşletmeden işletmeye yapılan ticaret şeklidir. Ürün öncelikle bir ara satıcıya satılır. Sonra bu satıcı ürünü son müşteriye satar. En iyi örneklerden biri Alibaba.com. uluslararası bir satış sitesidir.

Şirketten Tüketiciye (B2C- Business to Customer): Ürün doğrudan işletmeden tüketiciye satılır. Hepsiburada com, N11.com ülkemizde görülen en iyi örneklerdendir.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C- Costumer to Costumer): Adından da anlaşılacağı üzere ürünler direk tüketiciler arasında satılır. Ev, araba, bisiklet ve buna benzer binlerce ürün internet ortamında paylaşılarak satışa sunulur. Ülkemizde en iyi örneklerden bir kaçı sahibinden com ve letgo verilebilir.

Türkiye’ de 2014-2018 yılları arasında e-ticaret hacmi

Neden E-Ticaret!

İnternetin dünya çapında yaygınlaşmasıyla ticaret şekilleri de değişti. Bundan 15-20 yıl önce iş kurmak için büyük yatırımlara ihtiyaç vardı. Fakat e-ticaret sayesinde çok az maliyetle ve riskle iş sahibi olunabiliyor. Bunun için sadece zaman ayıracak ve emek sarf edeceksiniz. İşlerinizi oturduğunuz yerden yöneteceksiniz. Neden e-ticaret? Sorusunun yanıtını yazımızın devamında açıkladık.

 1. Fiziksel mağazacılıkta belli bir müşteriye hitap edersiniz. Fakat e-ticarette farklı şehirler ve hatta farklı ülkelere ürün satma şansınız artar. Müşteri portföyünüzü genişletirsiniz.
 2. Kendinize ve ailenize bolca zaman ayırırsınız. Siz tatildeyken bile sitenizde 7/24 satış yapıldığından para kazanacaksınız. Bulunduğunuz ortamda internet var ise işlerinizi oturduğunuz yerden kontrol edeceksiniz.
 3. Ürün çeşitliliğiniz sınırsız olacak. Fiziksel mağazacılıkta belli bir ürün yelpazeniz vardır. Fakat e-ticarette bu sınırları ortadan kaldırın ve daha fazla müşteriye ulaşın.
 4. Alışveriş süresini kısaltarak daha az maliyetle daha çok para kazanabilirsiniz.
 5. Depo, personel, kira gibi giderleriniz olamayacağı için birçok masraf sizin cebinize kalacaktır.
 6. Sitenizde ürünler hakkında daha detaylı bilgiler verebilirsiniz. Müşteri yorumlarına daha kısa sürede cevap verip, problemleri daha kolay çözüme kavuşturursunuz. Bu da sizin güvenilirliğinizi arttırır.
 7. Ürün reklamlarını daha az maliyetle yapar, daha çok kazanırsınız.
 8. Daha önce sitenizden alışveriş yapan kişilere daha kolay ulaşıp yeni ürünlerinizin reklamını e-posta veya mesaj yoluyla tanıtama şansınız var. Yani elinizde hazır müşteri var, değerlendirmek sizin elinizde.

Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki 5 yılda internet üzerinden alışveriş yapma oranı %13-%25 arasında artması bekleniyor.

Eğer böyle bir düşünceniz var ise daha fazla gecikmeden kendi işinizi kurun. Hayata geç başlamayın. E-ticarete karar verdiyseniz gelin şimdide adım adım neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki yazımızda okuyalım.

Dünyada ve Türkiye’ de E-ticaret Yüzde Oranları

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret işini yapmak istiyorsanız yeniliklere açık ve sabırlı bir kişiliğe sahip olmalısınız. Belli kalıpların çıkmalısınız. Hiç tahmin etmediğiniz bir ürün sitenizde çok büyük satış rakamlarına ulaşabilir. Herkes tarafından bilinen ürünlerin yanında sitenizde ilginç ürünler satmayı düşünün. E-ticaret yapmak için bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Şimdi bunları inceleyelim.

 1. Firma kurmak: Eğer ticari faaliyet yapmak istiyorsanız vergi mükellefi olmak zorundasınız. Yani bir şirketinizin olması gerekir. Bir şirketiniz varsa sorun yok, ama bu işe yeni başlıyorsanız şahıs şirketi veya adi ortaklık kurmak en ucuz yöntemdir. Bu 500-1000 TL arası para tutar. Limited veya anonim şirket de kurabilirsiniz, ama bu daha pahalı bir işlemdir.
 2. Domain kiralama (alan adı) ve hosting (web barındırma) hizmeti alma: İnternette bir site açmanız için alan adı ve web barındırma hizmeti almalısınız. Domain; sitenizin adına bir isim tescil ettirmek demek. Domain aldıktan sonra, ürünlerinizin görsellerinin ve yazılarının sitenizde görünmesi için gereken alan (hosting) almalısınız. Domain genellikle yıllık verilmektedir. Bu işlemleri 300-500 TL arası halledebilirsiniz.
 3. Bütçe ayırmak: Pazarlayacağınız ürün çeşidine göre ayarlayacağınız bütçe size bağlı. Ama yeni başlayanlar için bir tavsiye vermek gerekirse, ürün yelpazenizi yavaş yavaş arttırın. Bir anda çok çeşit ürünle uğraşamayabilirsiniz. Dolayısıyla bir anda çok para harcamamış olursunuz.
 4. Ürünleri belirleme: E-ticarette ürün yelpazesini belirlemek çok önemlidir. Eğer bir mağazanız var ise öncelikle oradaki ürünleri satarak başlayabilir, zaman içinde ürünlerinizi çoğaltabilirsiniz. Yeni başlayanlar satacağı ürünü alacağı tedarikçi firmalarla önceden görüşmeli ödeme konularını netleştirmeli. İnternette satış başladıktan sonra yaşanacak problemler sizin için eksi puan olacaktır ve gereksiz yere enerjinizi tüketecektir.
 5. Ödeme seçenekleri: Satışa başlamadan önce ödeme seçeneklerini (kapıda ödeme, sanal POS) belirlemelisiniz. Şirketiniz ile ilgili bankadan hesap açtırmanız gerekebilir. Kredi kartıyla ödeme alacaksanız bankalar sitenizin uygun olup olmadığını araştıracaklardır. Bu işlemleri şirketi kurduktan hemen sonra yapmanız sizin hız kazanmanıza yardımcı olur. Eğer kargo şirketi ile anlaşma yapacaksanız, güvenilir bir şirketle anlaşın. Taşıma sırasında ürününüz zarar görmesin.

Bir önceki yazımız olan Kredi Derecelendirme Kuruluşları( S&P, FİTCH, MOODY’S ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git