E Devlet Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?

E Devlet Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?
11 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 515 kez okundu.

Artık 2019 yılının Şubat ayından itibaren E Devlet Risk Raporunu kendiniz çok kısa sürede alabileceksiniz. Bankalardan ve çeşitli finans kurumlarından kredi alabilmek için müşterilerden kredi notu veya Findeks risk raporu istenmektedir. Risk raporu bugüne kadar çeşitli kurumlardan belirli bir ücret karşılığında veriliyordu. Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden yapılan açıklamaya göre, artık E Devlet Sistemi üzerinden ayda bir kez olmak üzere ücretsiz olarak hizmete sunuldu.

E Devlet Risk Raporu İçin Neler Yapılmalı

  1. Öncelikle e devlet sistemine giriş yapmalısınız. Eğer e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine gidip 2 TL karşılığında bir şifre alacaksınız.
  2. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfanın üstünde arama motoruna risk raporu yazacaksınız.
  1. Arama butonuna bastığınızda karşınıza Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu çıkacaktır. Burada Risk Merkezi Başvuru Raporu butonuna tıkladığınızda hizmete ulaşabilirsiniz.
  2. Yeni rapor almak için bu sayfanın sağ üst kısmına yeni başvuru kısmını tıklayacaksınız. Her ay bir adet ücretsiz rapor alabileceksiniz.
  3. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” butonlarını göreceksiniz. Bunlardan birini seçeceksiniz ve en aşağıdaki devam butonuna basacaksınız.
  4. Bundan sonra karşınıza Başvuru Bilgi Ekranı çıkacaktır. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cep telefonu bilgileridir. Buradaki bilgileriniz doğru ise başvur butonuna tıklayacaksınız.  Karşınıza başvurunuz risk merkezine ulaşmıştır yazısı çıkacaktır.
  5. Artık bu vakitten sonra e devlet sisteminden çıkış yapabilirsiniz, beklemenizin bir anlamı yok. Raporunuz hazırlandığında sistemde kayıtlı cep telefonunuza raporunuz hazırlandı mesajı gelecektir.
  6. Tekrar e devlet sistemine giriş yapıp Başvuru Bilgileriniz sayfasına girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.
 1. Raporu görüntüle butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Rapor şifresi yazan kısma cep telefonunuza gelen şifreyi girdikten sonra rapor görüntüle butonuna basacaksınız ve raporunuz görüntülenmiş olacak. Eğer gün içinde telefonunuza mesaj gelmezse sayfada şifre gönder butonu bulunmakta oraya tıklayarak şifre talep ediniz. Her gün bir şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Bu rapor bir ay süreyle sitemde kayıtlı kalacaktır. İstediğiniz takdirde raporu bilgisayarınıza indirip çıktısını alabilirsiniz. Aklınıza takılan diğer sorular için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Müşteri Hizmetlerinin 444 99 69 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nedir Nerede Kullanılır ve Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git