Dolar 10 TL Olursa Ne Olur? Dolar Ne Zaman 10 TL’yi Geçer?

Dolar 10 TL Olursa Ne Olur? Dolar Ne Zaman 10 TL’yi Geçer?
1 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.334 kez okundu.

Yeni dönem ile birlikte genel ekonomik çevreler artık doların yavaş yavaş gerileyeceğini düşünmesine rağmen,  dolar yine 6 TL’yi aşmış görünüyor. Bu durum daha da doların yükselmeye devam edeceğini ve özellikle kritik eşik olan 8 TL’yi aşabileceğini göstermektedir. Psikolojik eşik olarak bu seviyenin sütüne çıkması bazı olumsuz durumları da yanında getireceği kesindir. Birçok kişi özellikle dolar 10 TL olursa ne olur ya da dolar ne zaman 10 TL’yi geçer gibi sorular sormaktadır. Geçmiş yıllardaki önemli bazı eşikleri aşan doların ülke ekonomisine yaşattığı olumsuz durumlar bize bazı tecrübeler kazandırdığı için gelecekte de yine aynı durumun yaşanması haline neler olabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Hem doların daha ne kadar çıkacağını hem de ön görülen 10 tl’yi de geçmesi durumunda neler olabileceğini başlıklar halinde saymak daha iyi olacaktır.

Doların Yükselmesi Kime Yaramaktadır?

Doların ya da genel olarak konuşmak gerekirse dövizin yükselmesi elbette birçok kişiye zarar verdiği gibi önemli bir zümreye de avantaj sağlamaktadır. Bunlar arasında özellikle ihracat yapan iş adamları ön plana çıkmaktadır. Dolar üzerinden mal sattıkları için doların değer kazanması onların daha fazla faydasına olmaktadır.

Örneğin, 100 dolara ürün gönderen bir ihracatçı, dövizin %10 değer kazanması ile yeni harcama yapmadan aynı ticaretten %10 daha fazla kazanmasını sağlayacaktır. Bu tabiki de olumsuz bir durum değildir. İhracatçının korunması ve para kazanması için belki de söz konusu döviz yükselişinin en olumlu yönü  olarak değerlendirilecebilecek bir durumdur.

Diğer yandan kazançlı çıkanlar arasında dövize yatırım yapan ama bu dövizleri iç piyasaya sunmayan kişiler de çok iyi kazanç elde etmektedirler. Bu kişilerin kazançları genel olarak ekonomiye hiçbir katkısı yoktur; sadece kendileri yastık altınsa rutin bir gelir elde ederler.

Bu yükselişten para kazanan tarafları yazdık. Ayrıca bundan zarar görenler de vardır. Bunları aşağıda ek olarak yine yazdık.

Dolar 10 Olduğunda Ne Gibi Durumlar Ortaya Çıkar?

Dolar 10 tl olursa kesin olarak şunlar olur demek yanlış olur. Sadece genel anlamda 10 tl psikolojik bir eşik olduğu için halk nezdinde ve büyük yatırımcılar nezdinde döviz alım miktarını direkt tetikleme durumu söz konusu olabilir. İç piyasada arz talep arttıkça fiyatlar her zaman yukarı yönlü olmaktadır. Doların artmasındaki en büyük sebep de arzın ve artmasıdır. Kritik eşiğin geçmesi ile insanlar döviz bürosuna daha fazla rağbet edeceği için doğal olarak artış hızlanacaktır.

Artışın durmaması durumunda, Türkiye’nin dolar üzerinden hesaplanan dış borcu da sürekli katlanarak artacaktır. Şu anda devletin ve özel sektörün dolar kuru üzerinden hesaplanan 500 milyar dolar dış borcu bulunmaktadır. Bu her ne kadar uzun vadeli de olsa sonuçta ilk alınan borç miktarı şimdilik 2-3 katına çıkmış durumdadır. Bu da borçların ödenememesine neden olabilir. Sektörlerde yaşanacak böylesi bir durum tüm sektörleri zincirleme tetikleyecektir. Örneğin, ABD 2008 krizinin temel çıkış noktası emlak iken daha sonra bu bankalara da uzamdı ve tüm ülkeyi yıllarca etkileyecek genel bir krize neden oldu. Türkiye’de de emlak sektörünün yavaşladığını ve birçok firmanın batma noktasına geldiğini biliyoruz. Bunun da temel nedeni dolar kuru üzerinden satın alınan demir, çimento ve diğer tüm inşaat malzemelerinin son birkaç yılda en az 3 misli artmasıdır. Ama aynı artış ev fiyatlarına yansımadığı için firmalar borçlarını ödeyemeyip batma noktasına gelmektedir. Bu da dolar kurunun başka bir tehlikeli yönüdür.

Dolar Ne Zaman 10 TL Olur

Dolar şimdilerde belli bir seviyede gezinmektedir. Burada üst eşik 4,92’dir. Daha önce bu eşiği test etti ve kısa sürede tekrar 4,70’lere geriledi. Aynı sahnenin tekrar etmesi sonrası doların 5 tl’yi bulması zor olmayacaktır. Burada Merkez Bankasının özellikle faiz üzerinden bazı artışlar yapması doların bir süre yavaşlamasına neden olsa da yine de çıkmaya devam edeceğini ve özellikle 6 ay içinde 8 TL ve sonrasında 10 TL gibi bir rakamı test edebileceğini söyleyebiliriz. Fakat, Merkez Bankası çok radikal kararlar alırsa, özellikle OHAL’in tamamen kaldırılması da dahil olmak üzere hükümet kanadından çok olumlu adımlar atılırsa ve buna bağlı olarak ülkeye yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı sermaye ortakları rahatlarsa o zaman doların makul bir seviyede olması olası olacaktır. Bunun için önümüzdeki aylar oldukça önemli olup yeni hükümetin yapacağı çalışmaların belirleyici olacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git