Bedelli Askerlik Fiyatı

Bedelli Askerlik Fiyatı
24 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 549 kez okundu.

Uzun süredir merak edilen üzerinde konuşulan bedelli askerlik sistemi 23 Mayıs 2019 gecesi geç vakitlerde Milli Savunma Komisyonu tarafından kabul edildi. 2 milyon 200 bin genci ilgilendiren yeni askerlik sisteminde birçok değişiklik yapıldı. Askerlik süresi, maaş durumları er ve erbaşlara tanınan haklar, bedelli askerlik ücreti gibi konular son zamanlarda internette en çok merak edilenler listesindeydi. Yeni askerlik yasası komisyon tarafından kabul edildikten sonra merak edilen konular açıklığa kavuşmuş oldu.

Yeni Askerlik Sistemi

Yasaya göre askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Yeni yasayla birlikte yedek astsubaylık kavramı da askerlik terimleri arasına girmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkeğim askerlik çağı, 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayan ve 41 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde sona eren süreyi içeriyor.

Yeni askerlik sisteminde yedek astsubay olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından uygun görülen adaylar “astsubay astçavuş” veya yedek astsubay olarak görev yapacaklar. Yedek astsubay aday adayları üniversitelerin 2 veya 3 yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olan ve buna denk yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olanlarından istekli olan kişileri ifade ediyor.

Daha önce olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Fakat askerlik süreleri; erbaş ve erler için 6 ay yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Kanun, er ve erbaşlar için değişik düzenlemeler getirdi. Diyelim ki bir er veya erbaş 6 aylık askerlik süresini bitirdi. Komutanları uygun bulursa ve ihtiyaç halinde bir 6 ay daha askerlik yapacak. Fakat ikinci 6 ay maaş bağlanacak ve maaşı asgari ücretten az olmayacak, bu süreçte sigortasını devlet yatıracak. İkinci 6 ayı kabul eden er veya erbaş bundan sonraki süreçte vazgeçemeyecek, 12 ayı bitirmek zorunda olacak. Birinci ve ikinci 6 ay için iki farklı şekilde terhis belgesi hazırlanacak. 12 ay askerliği süresince ulaşım ve müzeler bedava olacak. Hayatının belli bir döneminde TOKİ’ den ev almak istediğinde bu kişilere öncelik tanınacak. Devlet çeşitli imkânlar sunarak askerliği cazip hale getirmektedir.

Yeni Askerlik Yasası

Yedek Subay ve Yedek Astsubay Seçimi

Yedek subay statüsü ve seçiminde bir değişiklik olmadı. 4 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kumrularından mezun olanlarla yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanlardan, TSK’ nin ihtiyaç miktarı yedek subay adayı olarak ayrılacak. Yedek subay seçiminden sonra istekli olanlar askerliğine yedek astsubay olarak devam edecek, eğer onu da istemez ise askerliğini er ve erbaş olarak tamamlayacaklardır.

Yedek astsubaylık kavramı uzun zamandır TSK’nın gündemindeki bir konuydu. Yeni yasayla birlikte; TSK’nin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerden mezunu olanlar yedek astsubay olarak ayrılacak. 4 yıllık üniversite mezunları da isterse yedek astsubaylık yapabilecek. Tabi, subaylık ve astsubaylık kişinin isteğine bağlı olduğu gibi TSK’ nın ihtiyaçları oranında belirlenecek. Her isteyene yedek subay ve astsubaylık yaptırılmayacak. Bu iki sınıfın askerlik süresi 12 ay olacak, maaş ve sigortası devlet tarafından yatırılacaktır.

30 bin TL 36 Ay için Askerlik Kredisi Hesaplaması

Bedelli Askerlik Fiyatı ve Şartları

Bu parayı peşin ödeyen ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayan herkes askerlik görevini yapmış olacak. Türkiye’ de her sene bedelli askerlik yapacak kişilerin sayısı bellidir. Bedelli askerlik yapmak isteyen sayısı fazla ise kura çekilişi yapılarak adaylar sıralamaya koyulacaktır. Sırası gelen askerliğini yapacaktır. Bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek. Yani hakkınızı kaybediyorsunuz. Bedelli hakkı kazandınız ama birliğinize katılmadınız, bakaya kaldınız veya bakaya kalanlar ile aynı celpte sevke tabi tutulan emsallerinin terhise hak kazanacağı tarihe kadar katılmayanlar, kapsam dışına çıkarılarak erbaş ve er statüsünde askerlik hizmetleri tamamlatılacak. Yatırdığınız para da geri ödenecek. Bedellide daha önce yaş sınırı vardı. Bu yasayla birlikte bedelli yaş sınırı kaldırıldı. Artık askerlik yaşına gelen herkes bedelliye başvurabilir.

Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamayacak.

Yeni askerlik sistemi çok geniş bir konu olmakla birlikte biz, sizlerin en çok sorduğu soruların ve konuların cevaplarını derledik.

Bir önceki yazımız olan Midye Satarak Para Kazanmak (Ayda 3000 TL KAZAN) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git