Banka Hesaplarına Bloke Koyulması

Banka Hesaplarına Bloke Koyulması
25 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 490 kez okundu.

Banka hesaplarına bloke koyulması çok can sıkıcı bir durumdur. Bir kurum ya da kişiye borcumuzu ödemediğinizde mahkeme veya savcılık kararıyla hesaplarımıza bloke konulabilir ve hesabımızdaki parayı kullanamayız. Genellikle bu durumdan önceden haberdar olamayız. Bir bankacılık işlemi gerçekleştirmek istediğinizde haberiniz olur. Bu yazımızda hesaplarımıza neden bloke konur? Bloke nasıl kaldırılır? Sorularının cevaplarını vereceğiz.

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar

Banka hesabına bloke genellikle aşağıda sıraladığımız sebeplerden dolayı konur.

  • Devlete olan vergi borcunuzu ödememeniz,
  • Bankadan alınan kredinin ödemesini yapmamanız,
  • Bankanızdan edindiğiniz kredi kartınızın borcunu ödememeniz,
  • Yasal olmayan yollar ile yurt dışına çıkmanız,
  • Vergi kaçakçılığı yapmanız,
  • Bankadaki hesaplarınızda şüpheli para giriş çıkış hareketleri,
  • İşlemiş olduğunuz adli bir suçtan dolayı.
  • Yasadışı oynanan bahis ve kumar,
  • Terör ve terör örgütlerine yardım ve bağlantı,

Nedenlerinden dolayı hesabınız bloke olabilir. Bloke işlemiyle ilgili bilinen yanlışlardan biri, hesabınızın hepsine bloke koyulmaz borcunuz kadarına koyulur. Örneğin, 100 TL borcunuz var, ama sizin hesabınızda 200 TL var. Siz 100 TL’ yi kullanamazsınız geri kalan paranızı kullanabilirsiniz. Bankalar genellikle borç miktarını belirten yazıyı ilgili kurumdan ister ve ona göre işlem yapar. Fakat bazı bankalar tedbir amacıyla bütün paraya bloke koyabilir. Bu durumda mahkemeden alınan belgeyle bankaya gidip bu belgeyi vermelisiniz. Bazı durumlarda banka görevlisinin bir yanlışlığından da kaynaklanabilir. Yukarıda saydığımız durumlardan hiçbiri sizde yoksa muhtemelen banka memurunun hatasındandır.

Bloke Nasıl Kaldırılır?

Blokenin nasıl kaldırılacağı blokenin konma nedenlerine göre değişir. Bloke, bir kişiye olan borcunuzdan dolayı ise borcun ödenmesi veya ödemeyle ilgili anlaşmaya varılması halinde kalkmaktadır. Bu anlaşma sözlü değil yazılı olmalıdır. Sözleşme metnini mahkemeye ulaştırdığınızda mahkeme uygun gördüğünde bloke kararını kaldırır. Eğer bloke herhangi bir devlet kurumuna borcunuzdan dolayı ise ya borcunuzun tamamını ödersiniz ya da yapılandırma yaparsınız. Bu işlemi yaptığınız takdirde bloke kalkar.

Çok sık görülmese de ülkemizde OHAL dönemlerinde terör bağlantısı şüpheli kişilerin hesaplarına bloke konmuştur. Fakat incelemeler sonucunda savcılıklar kısa sürede hesaplardaki blokeleri kaldırmıştır.

E – Devletten Haciz Sorgulama

Eğer banka hesaplarınızda haciz işlemi var ise e-Devlet Haciz Sorgulama öğrenebilirsiniz. Hesaplarınızla veya size ait araçlarla ilgili tüm detayları e-Devletten öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Swift Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl İşlem Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git