ATM’ den Yatırdığım Para Hesabımda Görünmüyor

ATM’ den Yatırdığım Para Hesabımda Görünmüyor
24 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 400 kez okundu.

Bankacılık işlemlerini kolaylaştırmak açısından bankaların ATM’ leri büyük kolaylıklar sağlamakta. Fakat bazı durumlarda ATM’ den yatırılan para hesabınızda görünmüyor. Bunun birçok teknik sorunu olabilir. Sonuçta ATM’ ler elektronik cihazlardır. ATM’ ler, bankanın asıl sunucusu ile internet ağı ile birbirlerine bağlıdır ve yapılan işlemler anlık olarak asıl sunucu ile uyumlu olarak gerçekleşmektedir. ATM’ lerde yapılan işlemlerde asıl sunucu ile uyumlu olan kayıtlar anlık güncellenir. Biz para yatırdığımızda para hesabımızda hemen görünür. ATM’ lerden kaynaklanan ünite arızası, para sıkışması, para yutması gibi durumlarda yatırdığınız para hesabınızda görünmeyebilir veya eksik görünebilir. Peki, bu durumla karşılaşırsanız neler yapılmalı? Sizler için detaylı bir yazı hazırladık.

Hesabınızı Kontrol Edin

Para yatırıldıktan sonra hesabınızı kontrol edin. Banka işlemlerin hangisinde olursa olsun mutlaka dekont almanız ve bu dekontu belli bir süre saklamamız gerekir. ATM’ lerden yaptığımız işlemlerde de bize bir dekont verilecektir. Bu dekontu mutlaka kontrol edin. Yatırdığınız miktarla dekonttaki miktar doğruysa bir süre saklayın.  Bankacılık hükümlerine göre; bankalar ATM’ ler dahil “Güvenlik kameralarını yerleştirmeleri ve kamera kayıtlarını en az 2 ay saklamaları gerekmektedir. Yani işlemlerimiz kamera tarafından kayıt altına alınmakta. Fakat biz her ihtimale karşı kendimizi garantiye alalım.

Para Yatırdım Ama Hesabımda Görünmüyor

Paranızı yatırdınız ama hesabınızda görünmüyor. Öncelikle panik yapmayın sakin olun! Eğer banka şubesi açıksa yetkili biriyle görüşün. Para sıkışması durumunda genellikle yardımcı olacaklardır. Fakat başka bir durum varsa sizi müşteri temsilciliğine yönlendireceklerdir. Müşteri temsilcisine banka içindeki telefondan bağlanmanız size zaman kazandıracaktır. Müşteri temsilcisinin sorduğu sorulara doğru ve tereddütsüz cevap verin. Bu aşamadan sonra artık bankanın size geri dönüş yapmasını beklemek durumundasınız. Eğer şube kapalıysa vakit kaybetmeden cep telefonunuzla bankanın müşteri hizmetlerine bağlanıp durumu açıklamalısınız. Birkaç gün içinde size geri dönüş yapacaklardır. Buradaki en önemli nokta yatırdığınız para miktarını doğru bilmelisiniz.

Paramı Geri Alabilir Miyim?

Evet alabilirsiniz. Banka şubeleri kapandıktan sonra kasa işlemleri yapılır. Yani şubenin kasasındaki para ile gün içinde yapılan işlemlerdeki para birbirini tutması gerekir. Zaten sizin yatırdığınız para burada gözükecektir. Bu durumda kısa bir süre içinde paranız hesabınıza geçer. Tabii ki insanın aklından ‘ kasayı yapan memura nasıl güvenebilirim’  diye bir soru geçebilir. Unutulmamalıdır ki, kimse 3-5 lira için meslek hayatını riske atmaz, hem hırsız durumuna düşer hem de mesleğinden olur. Peki, paranızı geri alamama veya eksik alma durumu olabilir mi? çok az görülen bir olay olmasına rağmen alamayabilirsiniz. Bazen paramızın arasına sahte paralar karışmakta veya paranın mıknatıslanmasında problem olmaktadır. Bu durumda banka size eksik para verebilir. Bu durumlarda Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumuna ( BBDK ) bir şikâyet dilekçesiyle başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İBAN’dan Şube Kodu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git