Banka Hesap Kapatma Yolları Nelerdir?

Banka Hesap Kapatma Yolları Nelerdir?
18 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 493 kez okundu.

Bankalarda bir hesap açmak çok kolaydır. Bankaya gidip kimliğinizi verdiğinizde 5 dakika içinde hesabınız açılır. Çünkü bankalar yeni müşteri kazanmak isterler ve sizleri resmi işlemlerle fazla uğraştırmazlar. Fakat banka hesap kapatma işlemi yapmak istediğinizde o kadar da kolay olmamaktadır. Müşteri kaybetmemek için size bazı tekliflerde bulunup caydırma yolunu ararlar. Ama siz kararlıysanız sonunda hesabı kapatacaklardır.

Hesap Kapatmada Yapılması Gerekenler

Zaman içinde birçok bankaya vadeli veya vadesiz hesap açmışızdır. Ama yıllar içinde bu hesapların bazılarını kullanmayız, belki de unuturuz. Aktif olmayan hesaplar bize zararsız gözükse de bazı bankalar hesap işletim ücreti adı altında aldıkları paraları bu hesaplara da yansıtmaktadır. Hesabınızda para yoksa problem yoktur. Fakat hesap kapatmaya gittiğinizde komisyon ve masraf adı altında ödemeniz gereken miktarlar çıkabilir. Bu paraları ödemek zorunda kalırsınız. Çok sık karşılaşılmasa da unutulan hesaplar üzerinden yasal olmayan bahis sitelerine para aktarılma işlemleri yapılmakta ve hiçbir suçu olmamasına rağmen hesap sahipleri mahkemelerle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Hesap kapatma yaparken eğer varsa otomatik ödeme talimatının kapandığına dikkat edin. En güzeli kullanmadığınız banka hesaplarını kapatın. Hesap kapatma yollarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

  1. Hesabınızın bulunduğu banka şubesine işlemlerinizin süresini kısaltacaktır. Şubede müşteri temsilcisine hesabınızı kapatacağınızı belirttikten sonra hesap kapatma dilekçesi ( talimat ) doldurun. Dilekçe doldurmanız işlemlerinizi hızlandırır. Hesaplarınızda bir borç yoksa kapatma işlemi gerçekleşir.
  2. Başka bir şubeye giderek vadeli hesap kapatma yapabilirsiniz. Zaman içinde şehir değiştirmiş olabilir veya farklı nedenlerle hesabınızın bulunduğu şubeye gitme şansınız yoksa aynı bankanın farklı şubelerine gidebilirsiniz. Burada da müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra bir dilekçe doldurun. Tabi, buradaki işlemler biraz daha uzun sürebilir. Çünkü evraklarınız önce ilk şubeye gidecek sonra onaylama işlemi gerçekleşecektir. Fakat bu 1 ya da iki günde olur. Ve hesabınız kapanır.
  3.  Bankaların müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Bazı bankalar bu işlem için şubelere yönlendirebilir ama siz işlemi bu şekilde gerçekleştireceğinizi belirtin. Bazı kimlik doğrulama bilgilerinden sonra eğer hesabınızın borcu yoksa kapanma işlemi yapılır. Bazı bankaların müşteri hizmetlerinin telefonlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.
  4. E-Mevduat Hesabı kapatma işlemi diğer banka hesaplarından farklı olabilmektedir. Bu tip mevduat hesaplarını internet bankacılığı üzerinden açtığınız için şubeye gitmenize gerek kalmadan yapılabilir. E-mevduat hesapları genellikle bankaların internet şubesi kanalından kapatılabilmektedir.
  5. Bankalarda hesap kapatma işlemi ATM/internet üzerinden de yapılabilir. Bunu yapabilmek için internet bankacılığı kullanmanız yeterli. Hesabınıza girdikten sonra aranma butonuna hesap kapatma yazdığınızda karşınıza gelecektir. Gerekli işlemleri takip ettiğinizde hesabınız kapanacaktır.
Bankaların Müşteri Hizmetleri Telefon Numaraları

Kullanılmayan Hesapların Kapanma Süresi Var Mı?

Uzun bir süre işlem yapılmamış banka hesapları bankalar tarafından herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemek amacıyla dondurulmaktadır. Fakat hesaplar tamamen kapatılmaz. Sadece yeniden işlem yapana kadar dondurulur. Hesabınızı tamamen kapatmak istiyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz yöntemlerden bir tanesini uygulamanız gerekmektedir.

Hesabınızı her ne şekilde kapatırsanız kapatın bankadan mutlaka borcu yoktur yazısı alın. Sonraki zamanlarda karşınıza gelebilecek borçlarla ilgili kendinizi garanti altına almış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Banka Hesaplarına Bloke Koyulması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git